You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

EKG Nedir?

Elektrokardiyografi (EKG) adı verilen tıbbi bir test, kalbin elektriksel aktivitesini ölçer. Kalp rahatsızlıklarını belirlemek, tıbbi müdahalelerin başarısını değerlendirmek ve kalp sağlığını takip etmek için sıklıkla kullanılır. Atan kalbin ürettiği elektrik sinyalleri bir EKG tarafından yakalanır. Testi yapmak için elektrotlar kol, bacak ve göğüs derisine yapıştırılır. Elektrotlar, kalbin elektriksel aktivitesini izler ve bu verileri kaydeden bir cihaza gönderir.

EKG makinesi, önceden belirlenmiş bir süre boyunca kalbin aktivitesini gösteren, izleme olarak bilinen bir grafik oluşturur. EKG izleri, kalp atış hızı, ritim ve kalbin elektriksel aktivitesindeki herhangi bir anormallik dahil olmak üzere kalple ilgili önemli ayrıntıları ortaya çıkarabilir. Bir kalp krizi, aritmi (düzensiz kalp atışı) veya diğer kalp rahatsızlıkları anormallikler ile gösterilebilir.

Bazı insanlarda ara sıra hafif cilt tahrişine veya alerjik reaksiyonlara neden olsalar da EKG'ler invaziv değildir ve genellikle güvenlidir. Test tipik olarak bir hastanede veya doktor muayenehanesinde gerçekleştirilir ve sonuçlar genellikle kısa bir süre içinde elde edilir.

EKG Can Acıtır mı?

Kalbin elektriksel aktivitesini değerlendiren bir EKG testinde çoğu durumda, rahatsızlık veya ağrı yoktur. EKG sırasında kollarınıza, bacaklarınıza ve göğsünüze elektrot adı verilen küçük sensörler yapıştırılır. Bu sensörler kalbinizin elektriksel aktivitesini alır ve aktiviteyi kâğıda veya bilgisayar ekranına kaydeden bir cihaza gönderir. EKG, kalbinizin ne kadar hızlı attığını ve ayrıca kalbinizin elektriksel aktivitesiyle ilgili sorunları ortaya çıkarır.

EKG için tipik ortam bir doktor muayenehanesi, klinik veya hastanedir. Testin tamamlanması genellikle yalnızca birkaç dakika sürer ve özel bir hazırlık gerekmez. Test sırasında uzanmanız veya bir sandalyeye oturmanız istenebilir ve elektrotların önüne geçebilecek herhangi bir takı veya giysiyi çıkarmanız istenebilir. Genel olarak EKG, bir dizi kalp rahatsızlığının teşhisine yardımcı olan ağrısız ve güvenli bir prosedürdür. Testle ilgili endişeleriniz veya sorularınız varsa doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

EKG Kimlere Uygulanır?

Tipik olarak kalp hastalığı öyküsü olan veya kalp hastalığı geliştirme riski yüksek olan hastalarda ve ayrıca göğüs ağrısı, nefes darlığı veya düzensiz kalp atışı gibi semptomlar yaşayan hastalarda yapılır. EKG ayrıca kalbin genel durumunu değerlendirmek veya kalp rahatsızlıklarına yönelik spesifik tedavilerin etkinliğini izlemek için de kullanılabilir. EKG muayeneleri bir doktor muayenehanesinde, klinikte veya hastanede yapılabilir ve genellikle ağrısız ve güvenlidir.

Test sırasında hastanın kollarına, bacaklarına ve göğsüne küçük elektrotlar yapıştırılacaktır. Bu elektrotlar, kalbin ürettiği elektrik sinyallerini alır ve verileri ekranda gösteren veya kâğıda yazdıran bir cihaza gönderir. Tıp uzmanı daha sonra hastanın mevcut kalp sağlığı durumunu belirlemek ve herhangi bir anormallik veya sorunu tespit etmek için EKG sonuçlarını analiz edecektir.